ART
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
SECTION 1 – Open Traditional (Weddin Shire Council – Acquisitive)
Winner: John Sharman ‘High Country Savannah’
Highly Commended: David Lake ‘Summer Storm, Bathurst’
Commended: Paul McKnight ‘Peacock Trio’
SECTION 2 – Open Watercolour (Rotary)
Winner: Noeline Millar ‘Ladies Luncheon - Beechworth’
Highly Commended: Carolyn Shaw ‘Market Day Positano, Italy’
Commended: Eric Strachan ‘That Hill, Carcoar NSW’
SECTION 3 – Open Contemporary (Bryton Wool and Henry Lawson Festival)
Winner: Sandra Hendy ‘Funky Housing’
Highly Commended: Kay Gorringe ‘Vase of Flowers’
Commended: Adam Livingstone ‘Untitled #2’
SECTION 4 – Open Pastel (Lions)
Winner: Eric Strachan ‘Depot Beach Bluff’
Commended: Gwen Bullock ‘Equine Action’
SECTION 5 – Open Miniature Painting (Roma Sinclair and Carol Hargrave)
Winner: Keith Blake ‘Coolabine Creek’
Highly Commended: Keith Blake ‘Is it Ready’
Commended: Madeleine Szymanski ‘In the Garden’
SECTION 6 – Local Artist (1st HLF, 2nd Grenfell Community of Arts and Craft Group)
Winner: 1st - Judith Spedding ‘Bougainvillia at Ol Tukai Lodge, Kenya’
2nd – Beverley Lappan ‘After the Rain’
Commended: Patricia Brus ‘Near Alice Springs’
SECTION 7- Open Drawing (Art of Espresso)
Winner: Eric Strachan ‘Blarney Castle, Ireland’
Highly Commended: Kathryn Lewis ‘Leopard’
Commended: Sampa Bhakta ‘Old Shearing Shed’
STATUETTE WINNER – Noeline Millar ‘Ladies Luncheon – Beechworth’
PORCELAIN
1. Piece Over 10 Inches (Sponsor, South West Porcelain Artists Assn.)
First: Jenni Ford ‘Lustres and More’
Highly Commended: Leigh Langfield’ Many Fans with Hibiscus’
Commended: Robyn Moore ‘Bottlebrush Platter’
2. In Your Garden (Sponsor, Chris and Trevor Lobb)
First: Robyn Moore ‘Mixed Floral Trinket Box’
Highly Commended: Jenni Ford ‘Wild Roses’
Commended: Robyn Moore ‘Rabbit Money Box’
3. High Tea (Sponsor,Joan Bolton OAM)
First: Robyn Moore ‘Poppy Tea Set’
Highly Commended: Leigh Langfield ‘Blue Butterfly Tea Set’
Commended: Margaret Atkinson ‘Would you like a Cup of Tea?’
4. Australiana (Sponsor, by Judy Mitton)
First: Jenni Ford ‘Flannel Flower’
Highly Commended: Robyn Moore ‘Australian Scene Dish’
Commended: Margaret Atkinson ‘Shall we Laugh?’
5. Piece Using Three Colours (Sponsor, Liz and Glenn Carroll)
First: Robyn Moore ‘Rabbit Trinket Box’
Highly Commended: Leigh Langfield ‘Pot of Olives’
Commended: Robyn Moore ‘Oval Bisque Dish’
6. Piece Using Three Different Techniques (Sponsor, South West Porcelain Artists Assn.)
First: Robyn Moore ‘Pink Vase’
Highly Commended: Robyn Moore ‘Enamel Work Trinket Box’
Commended: Carmel Webb ‘Time for a Tipple’
CHAMPION OVERALL WINNER (Sponsor, Gibson & Co)
Winner: Jenni Ford ‘Lustres and More’
Congratulations to the 2018 Art and Porcelain winners, the Photography winners will be published in the next edition, see page 9 of today’s Record for photos.